A javításról
Minden elhasználódik egyszer. Ez alól a hangfalak sem kivételek, főként, ha figyelembe vesszük azt, hogy a hangosítás során a hangfalak külső felülete igen nagy igénybevételnek van kitéve. A monitorládák a színpadon a zenészek lábai előtt hevernek, sorsuk igen mostoha. A PA nagyobb méretű hangfalai általában konténer nélkül utaznak, és nagy tömegük miatt szállításuk nehézkes, sokszor sérülésekkel jár együtt. A mostanság használt riggelt felszerelések a több napos fesztiválok idején rendkívül ki vannak szolgáltatva az időjárás viszontagságainak. A hangfalak a szállítás és a használat során nemcsak felületi sérüléseket szenvednek, hanem sokszor a fa részek is sérülnek, letörnek. A felsorolt problémák szakszerű orvosolása nem egyszerű feladat, a felhasználó által el nem végezhető. Ha ilyen problémával szembesül, kérem keressen bizalommal, megoldjuk.
A következőkben konkrét példa segítségével szeretnénk bemutatni, hogy ha törik ha szakad, van szakszerű megoldás.
Hangfal megtísztítása
Az alábbi L'acoustic 115XT HiQ több társával együtt sérülten (a sérült rész a későbbi fotókon látható) érkezett hozzánk. A felújítása a sérült rész javítását és a teljes újrafestést is magába foglalata, a hangfalakat már hangszóróiktól megfosztva kaptuk meg:
A munkát a hangfalon és a hangfalban található egyéb anyagok eltávolításával kezdtük. A hangfalat újra kellet festeni, és ez csak úgy volt lehetséges, ha a hangfal fa részeit megtisztítottuk minden egyéb alkatrésztől:
Festék eltávolítása
Következő lépés a festék teljes eltávolítása. Erre azért van szükség mert a gyári vizes bázisú festék helyett a kétkomponensű RhinoSkin PU festékünkkel kellet lefesteni a hangfalat, aminek tökéletes tapadásához a nyers fa szükséges:
Mivel a különféle csiszoló berendezésekkel nem lehet minden kis zugból eltávolítani a festéket, a kényes helyeket kézi felsőmaró segítségével tisztítottuk meg. Ehhez a művelethez szükségünk volt egy-két sablonra, ezeket a CNC marógép segítségével készítettük el. Ezeken a sablonokon feküdt fel a csapágyas felsőmarókés csapágya, így biztosítva azt, hogy ép csak a festéket marjuk le a hangfalról és a fa részeket érintetlenül hagyjuk:
Javítás
Ezzel a lépéssel el is jutottunk a csupasz ládáig, itt tárul szemeink elé a hangfal sérült része. A hangfal füléül szolgáló rész letört.
A javítás azzal kezdődik, hogy CNC maróval elkészítettük a pótlásra szolgáló darabokat.
A következő lépés a hangfal sérült részeinek olyan megmunkálása, hogy ép és szabályos faanyagig jussunk el, amihez a későbbiekben rögzíthetjük a pótlásra szánt darabokat.
Mint látható, a lépcsőzetes kialakítást választottunk, ennek segítségével erősebben tudjuk rögzíteni a pótló darabokat. A képeken az is látszik, hogy ügyelnünk kellet a gumiláb bemarásának kialakítására is.
Kijavított fül
A darabok felragasztása, a felület tömítése és megtisztogatása után látható, hogy a hangfal visszanyerte eredeti formáját.
Az így elkészült kijavított és teljesen a fáig visszacsiszolt hangfalat már le lehet festeni a teljes mértékben színazonos (RAL8019) kétkomponensű RhinoSkin PU festékünkel.
Végső simítások
Miután a hangfal le lett festve következhet az előzőleg eltávolított gumiláb, csillapítóanyag visszahelyezése.
Ezzel el is készültünk a felújítással, az L'acoustic 115XT HiQ hangfal immár teljes fényében ragyog, mintha teljesen új lenne, sőt mivel a gyári festés minőségét jelentős mértékben meghaladó RhinoSkin festéket használtuk, a várható élettartama meghaladja a gyári hangfalakét.